Warsztaty

Weekendowe warsztaty z walki bronią białą:

Alfabet Długiego Miecza 1:

Jest to podstawowy kurs szermowania długim mieczem, podstawa na której budowana jest całą sztuka walki naszych przodków. Pojedyncze techniki, postawy… są jak litery w alfabecie, aby móc sprawnie pisać i czytać niezbędna jest znajomość całego alfabetu. Materiał tego warsztatu dedykowany jest dla początkujących adeptów DESW jak i dla doświadczonych którzy chcieli by dowiedzieć się jak te podstawy rozumiane są w perspektywie nauk Mistrza Joachima Meyera.

Warsztat skupia się na szermierce bez opancerzenia:

 1. Cztery podstawowe gardy (dach, głupiec, wół, pług)
 2. Pięć dodatkowych gard (gniewna, długa, zmiana, boczna, płot)
 3. Cztery podstawowe cięcia (górne, gniewne, poziome, dolne)
 4. Praca nóg (krok, przekrok, dokrok, zejście, krok podwójny, krok skradziony)
 5. Tempo w walce (przed, w trakcie, po)
 6. Praca rąk (parowanie, zwieranie (miecza przeciwnika), pozostawanie (na mieczu), czucie, atakowanie naokoło, mijanie, wyciąganie, wyprzedzenie, krojenie, zawijanie)

Alfabet Długiego Miecza 2:

Drugi etap alfabetu szermierki długim mieczem. W ramach warsztatu rozwijane są dodatkowe postawy, uderzenia oraz praca rąk.

 1. Postawy dodatkowe (gniewna, długi sztych, zmiana, boczna, płot, zwieszony sztych, jednorożec, klucz, żelazna brama, środkowa)
 2. Cięcia dodatkowe (spojrzenia, ciemienia, krzywe, poprzeczne, krótkie, uderzane, odbite, ślepe, zawijające, z korony, w palce, nurkujące, zmiana, trzepnięcie)
 3. Praca rąk (znikanie, odsuwanie, obrzucanie, podwajanie, odwracanie, strzelanie naokoło, chybienie, koło, młyn, przewijanie, ścinanie, naciskanie rąk, przekładanie, zawieszenie, przepychanie, zamykanie, blokowanie, przechwytywanie, wbieganie)

Walka Długim Mieczem 1:

Warsztat Walki Długim Mieczem skupia się na łączeniu technik cięć i pracy rąk w sekwencje, połączone w logiczną całość.  Tak jak w kursie podstawowym nauka była skupiona na pojedynczych literach, tak tutaj litery łączone są już w słowa.

 1. Czas w walce (rozpoczęcie, środek, zakończenie)
 2. Praktyka (atakowanie i obrona, czterech otwarć wszystkimi ostrzami[długim, krótkim, i płazami])
 3. Walka z postaw (Dachu, gniewnej, woła, jednorożca, klucza)

Walka Długim Mieczem 2:

W drugiej części warsztatu Walki Długim Mieczem rozwijana jest koncepcja walki z kolejnych postaw. Atakowania, obrony i przełamywania każdej gardy.

 1. Praktyka (atakowanie i obrona, czterech otwarć wszystkimi ostrzami)
 2. Walka z postaw (zwieszony sztych, płot, boczna, środkowa, długa, zmiana, rozmównica)

Doskonalenie Walki Długim Mieczem:

Zaawansowany warsztat dla osób które opanowały materiał z alfabetu oraz walki długim mieczem i chciały by poznać szerzej zastosowanie konkretnych technik, postaw, poznać ćwiczenia doskonalące zarówno pracę w dalekim jak i średnim i krótkim dystansie. Materiał jest podzielony na trzy części i omawiany jest szczegółowo wiersz Mistrza Joachima Meyera wraz ze wszystkimi przykładami, zastosowaniami oraz rozwinięciami.